Rooibos

Herbata Rooibos pochodzi z liści czerwonokrzewu – krzewu, który rośnie w okolicy Capetown Afryki Południowej i osiąga ok 1,5 – 2 m wysokości. Posiada jasnozielone liście w kształcie igły, które w procesie przetwarzania, wraz z łodygami są miażdżone młotkiem, następnie zostawiane na słońcu w celu fermentacji. W rezultacie herbata ma charakterystyczny słodkawy smak. Afrykanie piją rooibos już od około 300 lat. Powszechnie spożywano ją podczas II wojny światowej, gdy czarna herbata była niedostępna. Rooibos zawiera co najmniej 37 naturalnych antyoksydantów, minerałów, cynku. Nie zawiera kofeiny i ma bardzo niską zawartość garbników. Herbata rooibos nie powinna być mylona z herbatą z miodowego krzewu (Cyclopia intermedia).

Działanie

Herbata rooibos ma działanie przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, przeciwskurczowe. Ma korzystne działanie na spadek sprawności umysłowej związany z wiekiem. Rooibos jest także używany w zastępstwie mleka u dzieci, które mają skłonność do kolek.

Jest coraz więcej dowodów na to, że przyczynia się do zmniejszenia chorób serca i innych dolegliwości związanych ze starzeniem.

HIV/AIDS. Dwa japońskie badania pokazały, że rooibos zwalcza wirusa HIV. Związki zwane polisacharydami złożonymi, które znajdują się w rooibos, zapobiegają łączeniu wirusa HIV z komórkami docelowymi. Jednak, aby uzyskać taki efekt, polisacharydy musiały być chemicznie ekstrahowane z liści, gdyż nie znajdują się one w herbacie zrobionej poprzez parzenie liści w wodzie.

Bezsenność i stres. Rooibos jest środkiem bardzo często zalecanym przez zielarzy południowoafrykańskich, a także lekarzy ze względu na swoje właściwości zmniejszające niepokój. Bardzo prawdopodobne, że rooibos pomaga zasnąć zarówno bezpośrednio poprzez wpływ na metabolizm acetylocholiny w mózgu oraz zapobiegając nadmiernej aktywności neuronów, które powodują pobudzenie, a także pośrednio, poprzez blokowanie reakcji hormonalnej powodującej zapalenie i ból. W badaniu wykazano, że dwa przeciwutleniacze obecne w rooibos: nothofagin oraz asphalatin mają właściwości blokowania syntezy hormonów nadnerczowych i zmniejszają poziom aldosteronu i kortyzolu.

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22101210

Phyllis A. Balch “Prescription for Herbal Healing”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22834653

http://www.naturalnews.com/042002_rooibos_tea_anti-cancer_research.html