Reishi

W Japonii Reishi znane jest pod nazwą „grzyb fantomowy”, ponieważ bardzo ciężko go znaleźć. Grzyby reishi rosną głównie na japońskich śliwach, jednak na ok. 100,000 drzew można znaleźć maksymalnie 10 sztuk. W związku z niską dostępnością grzyba w naturalnym środowisku, Shigeaki Mori rozwinął skomplikowaną, dwuletnią metodę uprawy grzybów na trocinach śliw.

Reishi występuje w sześciu różnych kolorach, ale czerwona odmiana, znana pod łacińską nazwą Ganoderma lucidum (w Chinach – Ling zhi) jest najczęściej wykorzystywana w medycynie. 

Działanie

Reishi od 2000 lat  jest stosowany w TMC, która nazywa go grzybem długowieczności i eliksirem życia ze względu na to, że podnosi energię, zapobiega chorobom, stresowi i jest tzw. tonikiem Qi.

Współczesny zachodni zielarz uważa reishi za adaptogen i poleca go jako stymulant układu odpornościowego aktywujący kilka różnych faz obrony. Naukowcy odkryli że związki w reishi zmniejszają przepływ impulsów nerwowych przez sympatyczny układ nerwowy – odpowiedzialny za emocjonalny stres. 

Jest używany do leczenia alergii, choroby wysokościowej, jest skuteczny w walce z białaczką. Zwalcza także symptomy związane z wiekiem jak na przykład problemy z pamięcią.

Reishi obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że ekstrakt reishi zatrzymuje gromadzenie cholesterolu w żyłach zwierząt laboratoryjnych.

Suplementacja

Reishi jest dostępny w postaci pożywienia, a także jako herbata, syrop, tabletki czy tinktura. Nie zaleca się stosowania suszonego, sproszkowanego grzyba Reishi. Najlepiej jest go ugotować, aby zabić bakterie które mogły na nim urosnąć w trakcie uprawy.

Przeciwwskazania

Chociaż skutki uboczne stosowania reishi są bardzo rzadkie, nie są niespotykane. Wysokie dawki są potencjalnie toksyczne. 3 – 6 miesięcy ciągłego stosowania może spowodować suchość ust, gardła, nosa; chroniczne swędzenie, nieprzyjemności brzucha, krwawienie z nosa. Te komplikacje występują rzadko, że ich dokładne przyczyny nie są znane, ale mogą być manifestacją alergii na grzyba, dlatego reishi nie powinno być stosowane przez osoby alergiczne na grzyby i pleśnie. Grzyby reishi nie powinny być stosowane przez dłużej niż 3 miesiące, po tym czasie najlepiej zrobić miesięczną przerwę.