Młody jęczmień

Nagły przypływ energii po spożyciu zielonego napoju z młodego jęczmienia można wytłumaczyć tym, że jest on swego rodzaju bombą enzymatyczną wspomagającą procesy komórkowe. Pośród 20 udokumentowanych enzymów wymienić można m.in. dysmutazę ponadtlenkową oraz katalazę. Obecność enzymów przekłada się na właściwości antyoksydacyjne napoju.

Szperając po internecie natknęłam się na bardzo różne wartości zawartych w soku z młodego jęczmienia minerałów i witamin. Ciężko jest na podstawie internetu  jednoznacznie określić ilości składników odżywczych, na pewno duże znaczenie ma miejsce uprawy, czas zbioru, a także sposób obróbki. W oparciu o tabele na stronie jednego z polecanych producentów młodego jęczmienia GreenWays (http://www.gw-int.net/pl/jecmen) można powiedzieć, że jest dobrym źródłem m.in. witaminy B6, manganu oraz kwasu foliowego. Pitchford pisze także o dużej zawartości wapnia (nieco mniej od sera żółtego, ale więcej od sardynek).

Jak inne rośliny zielone zawiera dużo chlorofilu – jeżeli nie jesteśmy pewni czy zjadamy wystarczająco dużo sałaty warto pomyśleć o koktajlu z trawy jęczmiennej.

Kupując ekstrakt z młodego jęczmienia upewnijmy się, że jest to wysuszony sok wytłoczony z młodych liści, a nie jedynie wysuszone pędy trawy. Aby wydobyć wszystkie cenne składniki z trawy jęczmiennej konieczne jest wytłoczenie liści, a następnie wysuszenie uzyskanego soku w temperaturze, która nie spowoduje denaturacji zawartego w  nim bogactwa enzymów.