Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to gęsta wydzielina z gruczołów gardzielowych pszczoły robotnicy wykorzystywana do karmienia larw pszczół w pierwszych trzech dniach ich życia. Królowa-matka jest karmiona mleczkiem pszczelim przez całe swoje życie, co sprawia, że żyje ona 4-6 lat podczas gdy pszczoły robotnice, które nie mają dostępu do tego życiodajnego pokarmu jedynie 30-35 dni! Ponadnto wyjątkowa wartość odżywcza perłowej substancji pozwala królowej-matce składać nawet 2500 jaj na dobę . Mleczkiem pszczelim karmione są także trutnie, aby mogły być aktywne płciowo.

Składniki

Mleczko pszczele zawiera duże ilości witamin z grupy B – przede wszystkim kwasu pantotenowego (wit. B5) oraz pirydoksyny (wit. B6), a także minerały, enzymy, hormony, 18 aminokwasów, składniki antybakteryjne oraz witaminy A,C, D oraz E. Mleczko jest także jedynym naturalnym źródłem acetylocholiny.

Działanie

Tak jak mleczko pszczele istotnie przedłuża żywotność i zdolności reprodukcyjne królowej-matki, zapewniając jej nadzwyczajną płodność, regularne stosowanie suplementu przez kobiety poprawia gospodarkę hormonalną, pobudza seksualność, może istotnie przyczynić się do opóźnienia wystąpienia menopauzy – po dłużyszm czasie stosowania obserwuje się zwiększoną aktywność hormonalną, odczuwaną jako poprawa samopoczucia i zwiększona energia. Posługjąc się Językiem Medycyny Chińskiej – mleczko pszczele buduje Yin oraz wzmiacnia Qi organizmu.

Wykorzystywane jest w leczeniu astmy oskrzelowej, chorób wątroby, zapalenia trzustki, bezsenności, przy wrzodach żołądka, chorobach nerek, złamaniach, chorobach skóry oraz w celu wzmocnienia systemu odpornościowego.
Mleczko pszczele sprawdza się w stanach osłabienia, w zaawansowanej starości, niedożywieniu niemowląt i dzieci. Spowalnia procesy starzenia organizmu, wspiera procesy wzrostu i rozwoju umysłowego. Jest cennym źródłem aminokwasów dla osób, które nie chcą jeść mięsa.

Przechowywanie i dawkowanie

Mleczko pszczele jest dostępne w kapsułkach, jako proszek uzyskany w wyniku głębokiego mrożenia (tzw. liofilizacji) lub zakonserwowany w miodzie, z którym jest bardzo dobrze przyswajalny. Występuje też w połączeniu z żeńszeniem, jednak wówczas należy zachować ostrożność przy podawaniu go niemowlętom czy dzieciom. Znalazłam także czyste mleczko pszczele sprowadzane z Węgier, które można spożywać samodzielnie lub wymieszać z miodem (zmniejszając tym samym jego kwasowość). Mleczko pszczele ma silne działanie i normalna dawka wynosi zaledwie od 100 do 400 mg dziennie. Ta delikatna substancja bardzo łatwo się psuje dlatego należy przechowywać ją w lodówce i przy zakupie warto upewnić się czy jest szczelnie zapięczetowane.

Warto uświadomić sobie jak ogromnej ilości energii wymaga od pszczół wytworzenie mleczka dlatego warto stosować te eliksiry z umiarem, mając na względzie ich ciężką pracę.