badania kliniczneGdy naukowcy odkryją, że dana roślina ma cenne właściwości lecznicze mogą minąć dziesięciolecia zanim będzie ona wprowadzona na rynek jako lek. Jednak w momencie gdy kosztowne i czasochłonne badania wykażą jej skuteczność, może ona zrewolucjonizować leczenie chorób dotychczas uznawanych za nieuleczalne. I tak na przykład w styczniu 2013 roku, amerykańska Food and Drug Administration, po 25 latach badań, zatwierdziła lekarstwo z rośliny Croton lecheri i od tej pory  jest ono wykorzystywane w leczeniu biegunki u pacjentów chorych na HIV/AIDS. 

Etnobotanicy często uczą się o roślinach leczniczych od zielarzy i lekarzy medycyny niekonwencjonalnej. Próbki roślin są testowane w laboratoriach, gdzie naukowcy izolują z nich składniki aktywne. Później muszą oni “uprawiać” roślinę w laboratorium lub sztucznie spreparować występującą w niej substancję chemiczną. Niektóre lekarstwa pochodzenia roślinnego nie mogą być produkowane na szerszą skalę, ponieważ ciężko jest zagwarantować, że każda roślina ma to samo stężenie składników aktywnych. Często też substancja chemiczna występująca w roślinie jest niestabilna i zbyt skomplikowana do zsyntetyzowania w warunkach laboratoryjnych. Jednak gdy uda się pomyślnie wyizolować substancję leczniczą, musi ona przejść szereg badań klinicznych. Jeżeli wykażą one, że lek jest zarówno skuteczny jak i bezpieczny, a FDA zatwierdzi jego działanie terapeutyczne, firmy farmaceutyczne mogą wprowadzić je na rynek, ale wyłącznie opatrzone wczesniej ściśle określonym zastosowaniem.

Wiele lekarstw jest inspirowanych naturą: metformina stosowana w cukrzycy typu 2 pochodzi z rutwicy lekarskiej, aspiryna pozyskiwana jest z kory wierzby, Gripex zawiera Pseudo Ephedra – korzeń przęśli. Moja siostra właśnie zażywa lekarstwo przeciwobrzękowe Cyclo3Fort i w opisie zawartości znalazłam suchy wyciąg z  kłącza ruszczyka kolczastego. Przykłady można by mnożyć…

Naukowcy szacują, że pod kątem składu chemicznego i potencjału leczniczego dokładnie przebadano jedynie 1 lub 2% z około 420.000 gatunków roślin na ziemi!!!

Źródło: Tablica informacyjna w New York Botanical Garden, wystawa Wild Medicine