Każdy miewa gorsze i lepsze dni. Zły humor mija i nie jest przejawem depresji. Jednak jeżeli drażliwość, poirytowanie, utrata zainteresowania lub przyjemności z codziennych czynności utrzymują się długo – warto podjąć kroki, które pomogą nam przetrwać trudny okres. Zbyt duża dawka stresu może sprawić, że nasz system adaptacyjny jest przeciążony i nie radzi sobie z utrzymaniem równowagi. W efekcie pojawiają się objawy takie jak: obniżony nastrój, kłopoty ze snem, uczucie poczucia winy, zmęczenie, problemy z koncentracją, wzrost apetytu, myśli samobójcze, albo też dolegliwości psychosomatyczne jak np. ból głowy czy ból pleców.

Co możemy zrobić, aby wspomóc organizm w utrzymywaniu równowagi?

Oto kilka pomysłów:

  • w  przygotowywaniu potraw wykorzystuj szafran, który wpływa na aktywność serotoniny. Najlepiej rozpuścić go w gorącej wodzie i dodać do zupy lub ryżu. W grupie pacjentów cierpiących z powodu depresj, którym przez 6 tygodni podawano 30 mg wyciągu z szafranu  stwierdzono pozytywny wpływ na poprawę nastroju, porównywalny do działania leków przeciwdepresyjnych.
  •  kup witaminę D i zażywaj ok. 1000 jednostek dziennie. Wysoką zawartość witaminy D mają także ryby: węgorz, szprotka, śledzie, łosoś, makrela. Jedząc ryby dodatkowo zapewnimy sobie odpowiednią dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą także zgłagodzić stany depresyjne.
  • przejdź na dietę wegetariańską – w mięsie znajduje się kwas arachidonowy, który może powodować puchnięcie komórek glejowych i przez to utrudniać dostęp składników odżywczych do mózgu. Badania wykazały, że wegetarianie rzadziej cierpią na depresję.
  • u mężczyzn przyczyną depresji może być niedobór testosteronu. Pomocna okaże się wówczas męczennica błękitna (Passiflora coerula), która wspomaga naturalną jego produkcję. Innym takim środkiem jest ekstrakt z korzenia pokrzywy.
  • pij herbatkę z dziurawca – jego działanie potwierdzone jest licznymi badaniami.
  • warto jeść pokarmy zawierające tryptofan, z którego powstaje serotonina. Należą do nich m.in. jaja, pestki dyni, sezam, soja oraz spirulina.
  • niedocukrzenie może także powodować pogorszenie nastroju, dlatego warto zbadać u siebie poziom glukozy we krwi. Dieta bogata w węglowodany złożone pozwoli wyregulować poziom cukru  i utrzymać stabilny humor. W okresie przedmenstruacyjnym wzmożony apetyt na słodycze może być spowodowany właśnie wahaniami glikemii. Warto wówczas przyjrzeć się swojej codziennej diecie nieco dokładniej.
  • depresyjne nastroje mogą wynikać z deficytu selenu. Dobrym źródłem tego pierwiastka są: rośliny strączkowe, kapustne, żółtka jaj, cebula, czosnek, produkty zbożowe, otręby oraz kiełki pszenicy.