Dostępność suplementów diety rośnie w zastraszającym tempie. Ponieważ produkty te nie wymagają potwierdzenia skuteczności przez czasochłonne i kosztowne badania kliniczne ich wprowadzenie na rynek jest zdecydowanie łatwiejsze niż leku. Jeśli chodzi o informacje zawarte na etykiecie suplementy podlegają pod wymagania określone dla produktu spożywczego, ale ponadto na suplementach diety powinniśmy znaleźć następujące oznaczenia i informacje:

1. Określenie: “suplement diety”

2. Nazwy składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt: “Zawartość składników odżywczych w porcji dziennej…”

lub wskazanie ich właściwości: “Witamina A przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia”

3. Porcję produktu zalecaną do spożycia w ciągu dnia: “Zalecane dzienne spożycie: Dzieci powyżej szóstego roku życia oraz dorośli: 2 kapsułki dziennie”

4. Ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia: “Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia”

5. Stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety: “Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety”


Oto jakie inne oznaczenia znalazłam na opakowaniach suplementów:

1. Dodatkowe informacje adresowane do szczególnych grup – alergików, kobiet w ciąży, osób zażywających lekarstwa:

“Kobiety w ciąży, matki karmiące oraz osoby zażywające leki lub chore, powinny przed zażyciem preparatu skonsultować się z lekarzem.”

“Produkt nie jest przeznaczony dla osób uczulonych na ryby lub inne jego składniki. W razie wystapeinia jakichkolwiek reakcji niepożądanych należy natychmiast zaprzestać jego spożywania.”

“W przypadku zażywania dodatkowych suplementów diety należy zasięgnąć opinii lekarza bądź farmaceuty.”

2. Informacje o sposobie przechowywania:

“Przechowywać w temperaturze pokojowej w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci.”

“Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej poniżej 25 stopni”

3. A także przypomnienie, że suplementy diety to nie wszystko…:

“Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia ważne są zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia.”