Papaina

Papaina jest enzymem proteolitycznym (trawiącym białka) pozyskiwanym z mlecznobiałego lateksu niedojrzałej papai. Zielona papaja zawiera więcej aktywnej papainy w porównaniu do dojrzałego owocu. Papaina znajduje się także w liściu palmy papai (melonowca właściwego), drzewa rosnącego w Ameryce Środkowej oraz innych tropikalnych miejscach świata. Dzięki swoim właściwościom rozkładania białek liście papai wykorzystywane są do zmiękczania mięsa, a owoce jedzone są zazwyczaj w formie niedojrzałej – w Azji południowej i południowo-wschodniej zielona papaja wraz z pochrzynem (jams) i ryżem są składnikami smacznej, cierpkiej sałatki.

Działanie i dowody naukowe

Papaina to suplement zalecany przede wszystkim osobom, które mają trudności z metabolizmem białek. Enzym pomaga w trawieniu mięsa, nabiału, łagodzi zgagę, stymuluje apetyt, zapobiega wrzodom, przyspiesza także gojenie ran i skaleczeń. Jest wykorzystywany do łagodzenia bólu.

Łagodny przerost prostaty. Papaina łagodzi ostre zapalenie prostaty. W Rosji, w badaniu, w którym wzięło udział 399 osób zaobserwowano, że stosowanie papainy w 97 % przypadków odwracało zmiany odbytnicy spowodowane powiększeniem prostaty.

Siniaki, bóle mięśni, zwichnięcia i skręcenia, rekonwalescencja po operacji.  Kilka podwójnie ślepych badań pokazało, że stosowanie papainy znacząco przyspieszało gojenie u osób ze zwichnięciami kostki, łagodnymi kontuzjami i złamaniami palców u rąk. Inne badania pokazały, że leczenie enzymami po operacji kolana, jamy ustnej czy nosowej skracało czas rekonwalescencji.

Nowotwory.  Istnieją dowody, że papaina może regulować działanie układu odpornościowego poprzez wzrost ilości reaktywnych form tlenu lub zwiększenie produkcji cytokin niszczących komórki rakowe. W innym badaniu, zażywanie enzymów takich jak papaina (także trypsyny i chymotrypsyny) zmniejszyło symptomy u osób z nowotworem piersi. Kobiety w badaniu doświadczały mniej infekcji, chorób skóry, bólów guza, głowy czy utraty mięśni. Z drugiej jednak strony, enzymy takie jak papaina nie wydłużały życia ani nie poprawiały jego jakości u pacjentów z nieoperacyjnym rakiem trzustki, gdy porównywano ich działanie z chemioterapią gemcytabiną.

Sama papaja, oprócz papainy, zawiera także karpainę, związek o działaniu przeciwnowotworowym.

Wirus opryszczki i półpaśca  (herpes).  Badanie przeprowadzone w Niemczech pokazało, że stosowanie papainy w kremie na skórę z wypryskami wirusa herpes, zmniejszało ból w podobnym stopniu co acyclovir (Zovirax), chociaż papaina potrzebowała więcej czasu, by zmniejszyć zaczerwienienie. Acyklovir i papaina zostały uznane za skuteczny środek w leczeniu herpes zoster. Chociaż oba środki dawały podobne rezultaty, osoby stosujące papainę doświadczały mniej skutków ubocznych.

Papaja w medycynie wschodu

W Ajurwedzie papaina używana jest jako środek przeciwpasożytniczy. Zdolność papai do usuwania robaków można wzmocnić, obierając ją ze skórki i mocząc przez jeden dzień w occie jabłkowym. Następnie należy spożyć 250 g tak zakwaszonej papai, a także wypić 50 g pozostałego po namaczaniu octu i kontynuować kurację codziennie przez 4 dni. Można także zjadać 1 łyżke stołową nasion papai przez 7 dni.

Papaja ma smak słodko-gorzki, tonizuje żoładek, pomaga w trawieniu; nawilża płuca, łagodzi kaszel. Papaina stosowana jest także na problemy z nerkami, hemoroidy, kaszel oraz zapalenie oskrzeli, do leczenia dysenterii, niestrawności, nadmiaru śluzu i bólów reumatycznych.

Suplementy diety

Papaina jest dostępna w formie kremu, jako enzym w kapsułce, bywa także zestawiana z bromelainą.

Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży nie powinny zażywać papainy ani jeść niedojrzałych owoców papai, ponieważ mogą one mieć negatywne działanie na płód i wywołać poronienie. Melonowiec właściwy jest drzewem kauczukodajnym, a po nacięciu owocu sączy się z niego mlecznobiały lateks, który jest częstym alergen – dlatego, po spożyciu papainy, możliwe są reakcje alergiczne takie jak np. atak astmy. Istnieją obawy co do tego, że enzymy proteolityczne mogą powodować niszczenie odsłoniętej tkanki wrzodów. Osoby z utrudnionym wchłanianiem raczej niech unikają enzymu.

Papaina może zwiększyć właściwości równolegle stosowanych środków rozrzedzających krew, dlatego zarzywając lekarstwa przeciwzakrzepowe należy zachować szczególną ostrożność.

Źródło:

  • Paul Pitchford “Odżywianie dla zdrowia”
  • Phyllis A. Balch “Prescription for Nutritional Healing”
  • Phyllis A. Balch “Prescription for Herbal Healing”