Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest nieodłącznym elementem diety śródziemnomorskiej zalecanej w celu profiliaktyki sercowo-naczyniowej. Jednym z jej składników  jest związek polifenolowy – hydroksytyrosol, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające [1]. 

W Stanach Zjednoczonych pod lupę wzięto największych producentów oliwy z oliwek. Okazało się, że nawet 70 % oliwy sprzedawanej w USA jest zafałszowana. Podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku we Włoszech – zamknięto wówczas 85 farm oliwnych, które w produkcji oliwy stosowało domieszki oleju słoneczniokowego czy rzepakowego.

Możesz wykonać test, który pozwoli ocenić jaką oliwę masz w domu: włóż ją do lodówki na pół godziny – jeśli zaczyna przemieniać się w ciało stałe oznacza to, że jest bez domieszek, gdyż zawiera dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli po tym czasie nadal pozostaje w stanie ciekłym może być zafałszowana.

Jaką oliwę wybrać?

  • Wybieraj butelki, które chronią przed światłem oraz kupuj ilości, które zużyjesz w krótszym czasie.
  • Nie martw się o kolor – dobre oliwy występują w różnych odcieniach od zielonych do złotych po słomkowe – unikaj posmaków takich jak pleśni, mięsa, kartonu czy metalicznego.
  • Upewnij się, że oliwa jest oznaczona jako „extra virgin”, inne poddawane są procesom rafinacji.
  • Staraj się kupować oliwy z tego samego roku. Zwracaj uwagę na termin przydatności do spożycia – zazwyczaj jest to około 2 lat od butelkowania.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4428486/