Miłorząb

W związku z tym, że znakiem rozpoznawczym Najnaturalniej jest liść miłorzębu zobowiązuje mnie to do zamieszczenia informacji na jego temat. Miłorząb to drzewo niesamowite – zarówno pod względem swojej historii, jak i właściwości.

Dinozaury wymarły, miłorząb przetrwał

Miłorząb jest jednym z najstarszych gatunków drzew, datowanych na ponad 300 milionów lat. Jest on nazywany żywym pomnikiem ery mezozoicznej, epoki dinozaurów. Miłorząb jest bardzo odporny na wirusy, grzyby, insekty, zanieczyszczenia i nawet promieniowanie (przetrwał wybuch bomby atomowej w Hiroszimie!). Tak więc dinozaury wymarły, ale miłorząb dwuklapowy można spotkać w Krakowie m.in. na dziedzińcu Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej oraz w pobliżu Instytutu Onkologii przy ul. Garncarskiej.

W parkach sadzone są głównie osobniki męskie, ponieważ żeńska odmiana owocuje. Problem w tym, że pod drzewem leży wtedy warstwa owoców (podobnych do mirabelki), które są bogate w kwas masłowy i w czasie rozkładu wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Osobnik żeński można spotkać w Bonn przy Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu.

Działanie

Miłorząb zwiększa przepływ krwi obwodowej, sprawiając, że mózg staje się lepiej odżywiony i dotleniony. Dzięki temu nasza wydolność intelektualna rośnie, poprawia się pamięć a procesy degeneracyjne mózgu opóźniają się.
Jego działanie pozwala dłużej utrzymać elastyczny i młody umysł 🙂 Co ciekawe, medyczne zastosowanie miłorzębu w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej datuje się na ponad 5000 lat!

 Źródła:

prof. Iwona Wawer, Suplementy diety dla Ciebie

Balch, Prescription for Herbal Healing