Kawa

 Badania pokazują, że spożycie kawy korzystnie wpływa na funkcję wątrobyzmniejsza akumulację tłuszczu i kolagenu (ograniczając jej stłuszczenie i włóknienie) oraz obniża ryzyko raka wątrobowokomórkowego. U osób często sięgających po alkohol czy chorych na wirusowe zapalenie wątroby spożywanie kawy działa ochronnie i zmniejsza aktywność enzymów wątrobowych. Badania na otyłych szczurach pokazują, że kawa może modulować nietolerancję glukozy i zmniejszać niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD non-alcoholic fatty liver disease).

Dobroczynne właściwości kawy można zaobserwować przy spożyciu od 2 do nawet 6 filiżanek dziennie. Jedna filiżanka kawy to około 10 g kawy pełnoziarnistej lub 5 g rozpuszczalnej.

Mechanizm działania kawy nie został dokładnie poznany, jednak zawiera ona ponad 1000 substancji, włącznie z kofeiną, potasem, niacyną, magnezem i antyoksydantami takimi jak kwas chlorogenowy oraz tokoferole, które w synergii mogą powodować obserwowany efekt. Warto zauważyć, że to nie kofeina jest składnikiem, któremu kawa zawdzięcza swe zdrowotne właściwości – nie zabserwowano bowiem podobnego działania ochronnego na wątrobę w przypadku napojów kofeinowych.

Kawa, w przeciwieństwie do napojów energetycznych jest bogatym źródłem antyoksydantów i to polifenole (np. kwas chlorogenowy) mogą być odpowiedzialne za pozytywne działanie kawy na procesy metaboliczne. Produkty uboczne reakcji Maillarda powstające w procesie prażenia (m.in. melanoidyny) nadają kawie smaku i aromatu także znacząco zwiększają potencjał przeciwutleniający kawy.

Nie należy jednak zapominać, że picie kawy w młodym wieku może wiązać się z ryzykiem uzależnienia oraz ze skutkami ubocznymi takmi jak bóle głowy czy bezsenność. Spożycie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować palpitacje, drgania, nerwowość, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet arytmię, niedokrwienie czy halucynacje.

 

Składnik

Ilość na 100 ml parzonej średnio prażonej kawy

Kofeina

50–380 mg

Melanoidyny

500–1500 mg

Błonnik rozpuszczalny

200–800 mg

Białko

100 mg

Niacyna

10 mg

Tłuszcze

0.8 mg

Trygonelina

40–50 mg

Kwas chlorogenowy

35–500 mg

Składniki mineralne

250–700 mg

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4862107/

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hep.23902/pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25291138

https://www.theguardian.com/science/2017/may/25/drinking-coffee-may-help-prevent-liver-cancer-study-suggests