Echinacea

Echinacea jest używana, by wzmocnić odporność organizmu, leczyć przeziębienia i grypę, zwalczać infekcje i stany zapalne, przyspieszać gojenie ran. Istnieją jej dwa gatunki: E. angustifolia (jeżówka wąskolistna) oraz E. purpurea (jeżówka purpurowa), z których każda ma nieco inne właściwości i zalecana jest przy innych dolegliwościach.

Swoje właściwości jeżówka zawdzięcza polisacharydom oraz fitosterolom. Pomagają one aktywować makrofagi bezpośrednio zaangażowane w niszczenie bakterii oraz wirusów. Echinacea zwiększa produkcję interferonu, który pełni ważną rolę w odpowiedzi organizmu na infekcje wirusowe takie jak przeziębienie i grypa, aktywuje także ważną grupę białych ciałek krwi znanych jako komórki NK (natural killer).

Działanie

Przeziębienie, kaszel, grypa? – sprzeczne wyniki badań

Jeżówka jest jednym z najlepiej przebadanych ziół, jednak nadal istnieje wiele sprzecznych danych na temat jej skuteczności w zapobieganiu przeziębieniom lub skracania czasu ich trwania. Głównym problemem jest to, że preparaty echinacei różnią się w poszczególnych badaniach i nie mogą być ze sobą zestawione. Istnieje powyżej 200 różnych preparatów, które wykorzystują różne gatunki i części rośliny, a także różne sposoby ekstrahowania składnika aktywnego.

Niemniej jednak niemiecka komisja E zatwierdziła Echinacea purpurea jako środek na przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli, gorączkę i dreszcze, infekcje układu moczowego, zapalenie jamy ustnej i gardła, infekcje, rany i oparzenia.

Zapalenie ucha: E. angustifolia, przede wszystkim gdy stosowana wraz z gorzknikiem kanadyjskim przyspiesza gojenie i zmniejsza wyciek. Taka kombinacja ziół zwiększa produkcję immunoglobulin, które atakują bakterie i wirusy, takie jak te, które często powodują infekcje ucha.

Jeżówka purpurowa jest skuteczna w zwalczaniu Candida albicans, dlatego stosowana jest przy zespole przewlekłego zmęczenia, który często współwystępuje z infekcjami drożdży.

Zastosowanie

Pomimo, że echinacea nie jest toksyczna w swoim działaniu, nie zaleca się stosowania jej dłużej niż 3 miesiące, ponieważ może ona wyczerpać zapasy witaminy E w organizmie.

Źródła:

  • Phyllis A. Balch “Prescription for Herbal Healing”
  • http://summaries.cochrane.org/CD000530/ARI_echinacea-for-preventing-and-treating-the-common-cold