Czym zastąpić jagody açai w diecie?

Açai są nazywane ‘superjagodami’, ponieważ zawierają bardzo dużo antyoksydantów. Jednak jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na suplement diety możemy postarać się o dostarczanie tych związków wraz z  żywnością. Nawet większą ilość antyoksydantów zawierają przyprawy takie jak: goździki, cynamon, kurkuma oraz suszone zioła: oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, czy pieprz seczuański. Na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) tuż obok jagód açai znajdują się produkty takie jak: owoce róży i sorgo.

Jagody Açai

Açai to smukłe drzewo palmowe rosnące w Ameryce Południowej. Sok z jego purpurowoczarnych owoców jest obecnie rozwchytywany ze względu na bardzo duże stężenie antyoksydantów. Owoc jest także wykorzystywany jako dodatek smakowy do tequili. Badania wykazały, że miąższ açai może być podawany doustnie w celu zwiększenia kontrastu i poprawy widoczności organów wewnętrznych podczas rezonansu magnetycznego trzustki i pęcherzyka żółciowego.

Oprócz antyoksydantów jagody açai dostarczają jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, zawierają fitosterole, związki pochodzenia roślinnego budową przypominające cholesterol. Owoce mają dużą zawartość białka i 19 aminokwasów, witaminy A i E, bogactwo witamin z grupy B, składników mineralnych oraz 50 niezidentyfikowanych substancji, niespotykanych w innych owocach. Są też źródłem związków fenolowych, substancji o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, z czego dominuje cyjanidyna i jej pochodne.

Jagoda açai po uzyskaniu dojrzałości szybko opada i musi być spożyta zaraz po zbiorach. Ze względu na bardzo wysoką aktywność endogennych enzymów komórkowych mniej więcej po 12 godzinach po zbiorze jagody ulegają zepsuciu. Stąd renomowani producenci i dostawcy natychmiast je liofilizują i następnie dalej starannie przetwarzają.