staghorn-sumac-ls4

 

ORAC to lista produktów żywnościwych uszeregowanych wg ich właściwości antyoksydacyjnych tzn. ich zdolności do pochłaniania reaktywnych form tlenu. Najwyżej na liście znajduje się sumak – czerwonobrunatna przyprawa o kwaskowatym smaku. Używa się jej głównie w kuchni irańskiej i libańskiej, ale moja znajoma przwiozła mi ostatnio woreczek z Maroka. Można ją dodawać do potraw mięsnych: cielęciny, jagnięciny, do ryb, ryżu lub zabarwić sumakiem jogurt naturalny otrzymując nietypowy dip.

Niewiele niżej na liście ORAC znajdują się przyprawy takie jak mielone goździki, suszone oregano, rozmaryn, tymianek, sproszkowany cynamon oraz kurkuma. Całą listę produktów możecie znaleźć tutaj.

Prozdrowotne właściwości antyoksydacyjne przypraw, owoców i warzyw  znajdują wytłumaczenie w teorii wolnych rodników, która mówi, że procesy starzenia spowodowane są niszczeniem komórek przez wolne rodniki – są one wysoce reaktywne, ponieważ posiadają niesparowany elektron na zewnętrznej powłoce i za wszelką cenę pragną ten brak uzupełnić.

Im mniej wolnych rodników produkujemy, tym dłużej możemy cieszyć się młodością i dobrym samopoczuciem. Na ostatnim etapie przemian metabolicznych, w łańcuchu oddechowym elektrony przekazywane są na tlen w wyniku czego powstaje woda. Czasem jednak proces ten zachodzi nieprawidłowo i powstaje np. anionorodnik ponadtlenkowy – bardzo reaktywna cząsteczka, która jak na wolny rodnik przystało usilnie dąży do równowagi poprzez dobranie kolejnego elektronu.

Teorię wolnorodnikową można też odnieść do dietetyki. Doświadczenie na szczurach pokazało, że im jemy obfitsze posiłki tym więcej elektronów wycieka w łańcuchu oddechowym i zakłóca pracę komórki. Grupa szczurów, która otrzymywała mniejsze ilości pożywienia, była zdrowsza i dłużej żyła – w ich komórkach produkowanych było mniej niestabilnych cząsteczek.

Teoria stworzona przez Harmana w latach 50-tych przemawia za tym, by nie przejadać się, a także spożywać owoce i warzywa – odpowiednia ilość pożywienia zapobiegnie szkodliwemu powstawaniu wolnych rodników, warzywa i owoce sprawią, że powstałe w przemianach metabolicznych wolne rodniki zostaną skutecznie zneutralizowane i nie wywołają kaskady zdarzeń przyspieszających procesy starzenia komórek.